Jak korzystać z nawigatora?

Aby w pełni wykorzystać możliwości, które daje Nawigator, zarejestruj się, tworząc własne konto. Do założenia konta potrzebny Ci będzie login, czyli nazwa, pod którą będziesz występował, oraz hasło, które będziesz znał/a tylko Ty i dzięki któremu będzie weryfikowana Twoja tożsamość w czasie pracy z Nawigatorem. Jeżeli chcesz teraz zarejestrować się, kliknij tutaj.

Jeżeli uznasz, że nie chcesz się rejestrować i zakładać konta, będziesz miał/a dostęp do wszystkich treści z wyjątkiem zadań. Nie będziesz mógł/a również zapisywać swoich odpowiedzi, a zatem nie stworzysz „Planu działalności”. W takim przypadku Nawigator będzie dla Ciebie rodzajem lektury, która może wzbogacić jedynie Twoją wiedzę.

Naszym zdaniem najlepszym sposobem korzystania z Nawigatora Przedsiębiorczości jest kolejne przechodzenie przez wszystkie 6 modułów oraz rzetelne wykonywanie proponowanych w nich zadań. Liczba i trudność zadań w każdym z modułów są zróżnicowane. Najwięcej pracy czeka Cię w module IV, kiedy będziesz planował/a swój biznes.

Proponowana kolejność modułów jest ściśle powiązana z tym, w jaki sposób myślimy o zakładaniu własnej firmy.

  • Moduł I ma za zadanie – w formie krótkich artykułów – dostarczyć podstawowych informacji na temat wolnego rynku i działalności firm. Jest on propozycją dla tych, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z przedsiębiorczością.

  • Moduł II ma pomóc Ci rozpoznać Twoje mocne i słabe strony w kontekście prowadzenia firmy oraz zaplanować osobisty rozwój.

  • Moduł III ma pozwolić osadzić Twój przyszły biznes w ramach Twoich najważniejszych życiowych celów oraz dokonać wyboru rodzaju działalności.

  • Moduł IV to opis Twojego przedsięwzięcia nazywany też biznesplanem, w którym powinieneś wszystko dokładnie przemyśleć, zaplanować oraz wyliczyć.

  • Moduł V ma pomóc Ci sprawdzić, czy koncepcja Twojej firmy jest słuszna.

  • Moduł VI jest rodzajem przewodnika, który ma Cię przeprowadzić przez proces rejestracji firmy i pierwsze tygodnie działalności.

Optymalne wydaje się realizowanie modułów po kolei. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu uznasz, że któryś z modułów (albo kilka z nich) nie jest Ci potrzebny, możesz go pominąć (np. jeżeli masz dużą orientację w działalności biznesowej, to lektura modułu I może być mało ciekawa). Nawigator umożliwia swobodne przechodzenie między modułami i nie wymaga zachowania kolejności.

Jeżeli zrezygnujesz z niektórych modułów, prawdopodobnie nie wykonasz wszystkich zadań i zaowocuje to mniej dokładnym „Planem działalności”. Pamiętaj jednak, że plan jest dokumentem roboczym i możesz go modyfikować wielokrotnie, wprowadzając zmiany także bezpośrednio do niego. Na każdym etapie prac możesz do niego przechodzić, klikając przycisk „Plan działalności”, a także go drukować.