Moduł II: Ja i firma

Inspiracja, motywacja, realizacja

Baza wiedzy Słownik Katalog stron

Moduły


Inspiracją do powstania licznych urządzeń, bez których nie wyobrażamy sobie dziś życia, były marzenia. Od starożytności człowiek marzył m.in., by móc unosić się w przestworzach. Po setkach prób wynaleziono spadochron, balon, szybowiec, a na początku XX wieku zbudowano pierwsze samoloty z drewnianym kadłubem, które nie przekraczały prędkości 75 km/h. Dzisiejszy rekord prędkości to 3000 km/h (samolot myśliwski). Samoloty pasażerskie zabierają do 800 pasażerów, pokonują bez lądowania 15 tysięcy km. Marzenia o porozumiewaniu się ludzi za pomocą głosu na duże odległości zrealizowało co najmniej dwóch konstruktorów, jako odkrywca telefonu (przewodowego) zapisał się w historii Aleksander Graham Bell. Finałem marzeń o przesyłaniu informacji na odległość jest radio, które umożliwiło rozwój współczesnej telekomunikacji. Przykłady można mnożyć. Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego dokonać – to słowa Walta Disneya. Początkiem naszych działań są marzenia i pomysły. Wspaniały wyjazd wakacyjny, eskapada weekendowa, ciekawa wycieczka to skutki inspiracji, pomysłu, natchnienia. Czyli… „Ach, jak fajnie byłoby…” i tu puszczamy wodze fantazji. Gdy bardzo czegoś pragniemy i jesteśmy zdecydowani przezwyciężyć trudności, byle tylko nasze marzenie się spełnilo, staje się ono celem. Dalsze myślenie o nim skutkuje pojawianiem się nowych obrazów, wyobrażeń, odmiennych albo łączących się ze sobą scenariuszy. Skupiamy się na szczegółach, wkraczając w etap planowania: gdzie? z kim? jakie koszty?, w jaki sposób tam pojedziemy? co będziemy tam robić? Przechodzimy drogę od ogólnego marzenia, poprzez jego konkretyzację (cel), do zaplanowania działań mających doprowadzić do realizacji tego celu. Omawiamy szczegóły, decydujemy o rozwiązaniach, dzielimy odpowiedzialność za wykonanie zadań. Starannie zaplanowane przedsięwzięcie zaskakuje znacznie mniejszą ilością sytuacji nieprzewidzianych niż takie, którego nie planujemy. Graficznie można to przedstawić tak:

diagram_motywacje

Aby spełnić marzenie, trzeba zdefiniować je jako cel. Cel to precyzyjnie określony punkt, miejsce, sytuacja, stan, który chcemy osiągnąć. Cel powinien być akceptowany przez Ciebie, mierzalny, realny do przeprowadzenia, określony w czasie, dostosowany do aktualnej sytuacji.

Przykład: W ciągu najbliższych 3 miesięcy uzupełnię wiedzę, zaplanuję firmę, zorganizuję ją i rozpocznę prowadzenie działalności gospodarczej.

Koniecznie zapisz go i umieść w widocznym miejscu tak, aby wykonując różne czynności, spoglądać na niego kilka razy dziennie. Dzięki temu utrwali się w sferze pozaświadomej i stamtąd będzie wzmacniał Twoją aktywność. Kolejnym krokiem będzie zapisanie czynności, które doprowadzą Cię do realizacji tego celu. Koniecznie z terminami. Dalej już tylko realizacja: konsekwentne trzymanie się harmonogramu działań.

Motywacja stanowi wewnętrzną siłę człowieka, która uruchamia i organizuje jego zachowanie skierowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Poczucie głodu mobilizuje nas do podjęcia aktywności w celu przygotowania posiłku. Obawa przed niską temperaturą w mieszkaniu zimą powoduje, że jesienią uszczelniamy okna. Czasem decydujemy się na wariant wymagający większej aktywności: oszczędzamy pieniądze, szukamy najlepszych okien w najkorzystniejszej cenie, znajdujemy firmę, wykonawca wymienia okna, a my bierzemy na siebie czynności związane z przywróceniem mieszkania do pierwotnego stanu. Motywacja może być siłą wewnętrzną każdej/każdego z nas (automotywacja) albo pochodzić z zewnątrz. Pierwsza wynika z naszego systemu wartości, przekonań, postanowienia, druga jest związana z uzyskaniem jakiejś nagrody albo uniknięciem kary. Człowiek ma motywację, kiedy postępuje w sposób prowadzący go do osiągnięcia wyznaczonego celu, który został przez niego zaakceptowany i uznany za możliwy do osiągnięcia. Kluczowe znaczenie w działaniu odgrywa automotywacja. Dlatego ważne jest stworzenie obrazu marzenia i powracanie do niego, bo tylko wtedy wystarczy automotywacji na pokonywanie trudności podczas dochodzenia do celu.


Zadania

Moje marzenia

Widok zadania jest widoczny wyłącznie dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto.

Automotywacja

Widok zadania jest widoczny wyłącznie dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto.

Moja wizja sukcesu

Widok zadania jest widoczny wyłącznie dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto.


Podsumowanie

Odważ się na marzenie. Jest ono pierwszym krokiem do zmiany Twojej sytuacji. Określ cel. Zaplanuj działania, które doprowadzą do jego realizacji. Ciesz się postępami. Za konsekwentnie zrealizowane kluczowe etapy nagradzaj się. Nagrodą może być to, co jest dla Ciebie miłe, przyjemne, co lubisz. Jakiś eksponat do kolekcji (jeśli coś zbierasz), część garderoby, drobna biżuteria, uroczysta kolacja z bliską osobą, jednodniowy lub weekendowy wyjazd w atrakcyjne miejsce, udział w spektaklu teatralnym, koncercie, itp.